Hogyan mozogjunk a szabadban télen? Küldés levélben Nyomtatás
8+6 fontos szabály, hogy a téli mozgásprogramunk tényleg a javunkra váljon
A medvék (és más állatok) téli álmot alszanak. Nekünk azonban nem muszáj egész télen a fotelben tespedni a tévét nézve. Ha télen is aktivizáljuk magunkat, annak számos előnye van:
- Jobban tudunk alkalmazkodni a kinti hőmérséklet ingadozásokhoz, kevésbé leszünk fázósak.
- A természetes fény, főleg ha téli napsütésben is van részünk, erősíti az immunrendszerünket a D-vitamin termelésünk fokozódása miatt, így kevésbé leszünk hajlamosak a megfázásra, influenzára.
- A természetes fény a hangulatunkra is áldásos hatással van, enyhülnek a téli depressziós tünetek.
- A téli szabadtéri mozgással sokkal több energiát tudunk elégetni, mintha edzőteremben edzenénk, ráadásul jobb hatásfokú a mozgás, hiszen nem a hűtésre (izzadás), hanem a fűtésre koncentrál a szervezetünk,
- A mozgás boldoggá tesz, hozzájuttatjuk testünket egy kis téli endorfin-lökethez.
- Elégedettek lehetünk magunkkal, hogy télen sem adjuk fel mozgásprogramunkat.
Ahhoz, hogy a téli szabadtéri mozgás előnyeit 100%-ban élvezhessük, néhány fontos szabályt érdemes betartanunk:
- Mielőtt sportolni indulunk a szabadba, mérjük fel az időjárási körülményeket. Hóviharban, ónos esőben, évszázados hidegrekord megdőlésekor rossz ötlet a szabadban mozogni. Ha városlakók vagyunk, tájékozódjunk a légszennyezési adatokról. Szmogos, ködös időben csak a legszükségesebb ideig maradjunk kinn, mozgásprogramba pedig ne vágjunk bele. Ha az időjárás kedvezőtlen, válasszunk inkább benti mozgást, menjünk edzőterembe, vagy mozogjunk otthon.
- Alapvető fontosságú a választott sportnak megfelelő speciális téli sportfelszerelés. Ez persze egyértelmű, ha síelni, vagy korcsolyázni szeretnénk, de minden más esetben, akár egy kiadós téli gyaloglásnál, futásnál is figyeljünk a ruházatunkra:
- A lábbelink ne ázzon át, legyen alkalmas a választott mozgásra. A lábunkon legyen meleg zokni, pl. funkcionális sízokni.
- Öltözködjünk rétegesen. A bemelegedésig a rétegek jól tartják a meleget, utána pedig lehetőleg könnyen tudjunk megszabadulni a felesleges rétegektől. Manapság sokféle jó minőségű funkcionális aláöltözet kapható, ezeket bármelyik szabadtéri sporthoz bátran használhatjuk.
- A jó téli sportfelszerelés végig kellően melegen tartja a testünket, véd bennünket a külső nedvességtől, viszont speciális szellőzése miatt nem izzadunk bele a ruhába.
- A kezünkre húzzunk a sportnak megfelelő kesztyűt. Ez fontos, hiszen a kéz, ujjak sokkal gyorsabban kihűlnek mozgás közben megfelelő kesztyű híján.
- A fejünket is tartsuk melegen. Húzzunk olyan sapkát, ami a fej megfelelő szellőzését is biztosítja. A jó sapka a füleinket is védi, sőt akár szemellenző is lehet rajta, hogy a szél és csapadék ne vágjon egyenesen a szemünkbe. Ha nagyon hideg van, vagy érzékeny az arcunk, torkunk, húzhatunk az egész fejet és nyakat befedő, csak a szemet szabadon hagyó maszkot is.
- A szemünket a fej formához jól illeszkedő , optimális esetben fényre sötétedő szemüveggel védjük a széltől, csapadéktól, fénytől.
- A szervezetünket lehetőleg fokozatosan szoktassuk hozzá a hidegben történő mozgáshoz. Ha hetente többször edzünk a szabadban, ez szinte automatikusan megtörténik, de még ebben az esetben sem biztos, hogy ugyanannyi ideig kell a szabadban mozognunk, mint kevésbé szélsőséges körülmények között. Ha síelni készülünk, és egyébként nem szoktunk a szabadban mozogni, fokozatosan növeljük a szabadban töltött időtartamot a sítúra kezdetéig. Legelőször 20-25 percnél többet ne maradjunk kinn.
- Figyeljük a testünk jelzéseit, hagyjuk abba az edzést, ha fázunk, kezdünk elmerevedni, vagy más diszkomfort érzésünk van.
- A téli szabadtéri mozgásnál fordítsunk még nagyobb gondot a megfelelő bemelegítésre, és a mozgás végén a nyújtásra.
- A téli szabadtéri edzésnél kezdjünk rövidebb, intenzív mozgással, majd váltsunk hosszabb, normál tempójú szakaszra. Az intenzív és normál intervallumokat váltogassuk a mozgásprogram alatt.
- A megfelelő folyadékbevitel télen is fontos!
- Télen fordítsunk nagy figyelmet bőrünk megfelelő védelmére, használjunk zsírosabb, jó védőréteget képző krémet arcunkra, kezünkre. Ajkunkat, orrunkat még intenzívebben védjük, mindig legyen nálunk ajakápoló.
A MediFat-ről
MediFat elektromos zsírbontó rendszer
Az orvosi elektrolipolízis a műtét nélküli alakformálás egyik leghatékonyabb módozata. Ismerje meg a módszer tudományos hátterét és eredményeit! Kattintson ide!
MediFat tudásközpont
Hasznos cikkek, esettanulmányok, és módszertani beszámolók a MediFat Elektrolipolízis hatékonyságáról.