Különleges információk az Elhízás Elleni Napon! Küldés levélben Nyomtatás
Ma van az Európai Elhízás Elleni Nap!
És ma van a Kihívás Napja!
Ha súlyfeleslege van, Önt is érdekelni fogják azok a különleges információk, amelyeket a következő napokban olvashat rendkívüli hírleveleinkben. A Magyar Obezitológiai, Prevenciós és Egészségfejlesztési Társaság 2013-ban a magyar lakossággal is meg szeretné ismertetni az Európai Elhízás Elleni Nap üzenetét, sőt ennél is tovább megy: egy egész hetet szentel ennek a fontos témának. A részletekről a holnapi hírleveleinkben többet olvashat. A mai nap azért is különleges, mert a Kihívás Napját is ma ünnepeljük, lehetőség szerint minél több testmozgással! A testmozgás és az elhízás elleni küzdelem ugyanarról szól, az egészséges életmódról és az egészséges fogyásról.
Mi az Ön feladata? Ebben az időszakban koncentráljon Ön is az egészséges fogyásra, karcsúsodásra, sőt tegyen is érte minden nap!
Ezen a héten az olvasottak aktív felhasználásával elindulhat az egészséges fogyás útján! Tartson velünk!
Az Európai Elhízás Elleni Nap néhány éve azért született meg, hogy május 22-én az elhízás-világjárvány terjedésére, és megfékezésének lehetőségeire hívja fel a figyelmet.
Hogy az emberiség elhájasodása mekkora probléma, azt az is jelzi, hogy világszerte több mint 1,6 milliárd ember testsúlya haladja meg a normális mértéket, és ez a szám majdnem megháromszorozódott az elmúlt 20 évben.
Magyarországon is egyre nő a súlyfelesleggel rendelkezők aránya, a WHO 2008-as adatai szerint túlsúlyos a magyar férfiak 65,8%-a és a nők 49,4%-a (lakossági átlag: 57,7%). Ha ezen belül az elhízottak arányát nézzük, a magyar férfiak 26,2%-a, a nők 22,9%-a (a lakosság átlag 24,8%-a) elhízott! És ne felejtsük el, ezek 2008-as adatok, a 2013-as értékek biztosan meghaladják ezeket a számokat!
A túlsúly és elhízás mértékének a meghatározására a WHO a testtömeg-indexet (BMI) ajánlja és használja. A BMI normál értéke 18,5-25 között van. Túlsúlyról beszélünk 25-30 közötti BMI esetén. Az Elhízott kategória 30 feletti BMI-nél kezdődik.
A súlyfelesleg kialakulásában a modern civilizációkra jellemző életmódnak nagy szerepe van. Ezt az állítást az is alátámasztja, hogy szoros összefüggés van a súlytöbblet és a 2. típusú cukorbetegség előfordulása között, mely szintén világjárványként terjed. A 2. típusú cukorbetegség legfőbb oka a tartós és túlzott szénhidrát terhelés és mozgásszegény életmód következtében kialakuló inzulinrezisztencia.
Mit tehetünk, hogy leállítsuk a folyamatos elhájasodást? Mit tehetünk, hogy megússzuk a cukorbetegséget?
Sok lehetőség áll a rendelkezésünkre, az egyik a testmozgás.
A testmozgásról szól a Kihívás Napja, amely 1982-ben indult Kanadából, ahol két szomszédos város egy egész napos verseny keretében döntötte el, melyik város lakossága sportosabb. Ezért éjféltől este 9-ig folyamatosan számolták, hányan végeznek aktív testmozgást legalább 15 percen keresztül.
A Kihívás Napja azóta sok országban meghonosodott, célja az, hogy kedvet teremtsen a testmozgáshoz, az egészséges életmódhoz. A benevezett falvak és városok közül az a település a kategória-győztes, ahol a 15 perces regisztrált sportolások aránya a lakosság lélekszámához képest a legmagasabb. Sportaktivitásnak számít minden olyan, legalább 15 percig tartó fizikai erőkifejtés, amiért a résztvevők sem fizetést, sem más jutalmat nem kapnak (tehát nem dolgoznak). A kezdeményezéshez akár Ön is csatlakozhat magánemberként, csak mozogjon minimum 15 percet!
Abban valószínűleg egyet értünk, hogy a legegyszerűbb, legtöbb ember számára elérhető ingyenes testmozgás a gyaloglás. Aki naponta kb. 10 ezer lépést megtesz, nagyon sokat tesz egészsége megőrzéséért, és egészséges karcsúságáért.
Mennyi ez a 10 ezer lépés? A lépéshossztól függ, de kb. 8 ezer méter. De nem egyfolytában kell ennyit gyalogolni. Ha van egy pedométere (lépésszámláló), megtudhatja, hogy egész napos járkálással hány lépést tesz meg. Ezt követően már felállíthat egy heti gyaloglástervet, amelyben az alapot ezek az egész napos tevékenysége közben szinte rutinszerűen megtett lépések jelentik. Ezekhez még hozzáadódnak a plusz lépések, amelyeket akár sportcélú gyaloglással, akár tudatos „lépés-gyűjtögetéssel” szedhet össze.
Azért jó heti gyaloglástervben gondolkozni, mert lehet, hogy egyik nap többet járkál, másnap többet kell ülnie, a heti átlagot mégis könnyedén elérheti kis odafigyeléssel.
Nagy szerencse, hogy nem egyfolytában kell gyalogolnia, ha egy nap 10 alkalommal tesz meg ezer lépést, az ugyanolyan jó, mintha egyszer 10 ezer lépést, vagy 2-szer 5 ezer lépést tenne meg.
Vizsgálatok szerint egyébként már heti 15 ezer lépés (napi 3 ezer lépés 5 napon át) megtétele jelentősen csökkenti a cukorbetegség és elhízás kockázatát. Ez a lépésmennyiség pedig még egy edzetlen embernek sem jelenthet semmilyen kihívást.
De nem kell a heti 15 ezer lépésnél leragadnia! Gondoljon bele, ha hetente csak 5 ezer lépéssel növeli a lépésszámát, akkor 3 hónap alatt eléri a napi 10 ezer lépéses optimális lépésszámot. Ezt a heti plusz 5 ezer lépést heti 4 ezer méter megtételével gyűjtheti be, és ez napi szintre lebontva nem egészen 600 méter megtételét jelenti pluszban.
Mit tehet Önért ez a néhány plusz lépés?
- a fizikai aktivitás segít elérni normális testsúlyát és testösszetételét
- az izomtömeg megóvása megakadályozza az alapanyagcsere életkorral összefüggő lassulását, segít tartóssá tenni normális testsúlyát és testösszetételét
- a mozgás csökkenti a stressz káros hatásait
- a mozgás bizonyítottan csökkenti a vércukorszintet, az inzulinszükségletet, csökkenti a cukorbetegség kockázatát
- a mozgás bizonyítottan csökkenti a vérnyomást
- a mozgás bizonyítottan csökkenti a vérzsírok szintjét
- a mozgás csökkenti a szív- és keringési betegségek rizikóját, súlyosságát
- a mozgás növeli a légzéskapacitást, így több oxigénhez juttatja szervezetét
- a mozgás javítja mozgásszervei állapotát
- a mozgás megakadályozza a csontritkulás kialakulását, továbbfejlődését
- a mozgás meghosszabbítja az aktív életét
- a mozgás serkenti az agyműködést, javítja a memóriát
- a mozgás gyerekekben segíti a tanulást
- a mozgás boldoggá teszi.
Jó,jó, mondhatja, de kinek van ideje ennyit gyalogolni? Jó kérdés, de közben az emberek többsége naponta több órát tölt a tévé képernyőjét nézve. A sok tévézés azonban akár segítheti is a fogyást.
A Tennessee Egyetem kutatói 23 ember kalóriafelhasználását mérték meg ülés és testmozgás közben. A vizsgált emberek a kísérlet során 1 órát feküdtek, 1 órán át ülve televíziót néztek, 1 órát álltak, illetve 1 órán keresztül tévéztek úgy, hogy a reklámok alatt futópadon egyhelyben jártak. A helyben járás átlagosan 148 kalóriát égetett el, és a résztvevők átlagosan 2111 lépést tettek meg 25 perc alatt. Egy órás futópados gyaloglás 304 kalória elégetéséhez vezetett. Az 1 órás ülve tévézés csak 81 kalória energiafelhasználással járt.
Tehát ha nincs ideje gyalogolni, járjon vagy fusson helyben tévézés közben (nem baj, ha nem futópadon teszi mindezt!). Így 1 óra alatt akár 2,5-3-szorosára növelheti energiafelhasználását. Ha változatosságra vágyik, táncolhat is tévézés közben, vagy ugrálhat trambulinon stb.
Kezdjen el mozogni már ma, ha fontos az egészsége, és normális testösszetételre akar szert tenni!
Szeretné, ha nyárra Ön alakja is karcsúbb lenne? Ha igen, már nem sokáig halogathatja a kezdést!
Tetszett a cikk? Ha igen, jól esne egy Like!
Vannak olyan ismerősei, akiknek hasznos lenne a cikkben olvasható információ? Egy Megosztás, és sokat segíthet nekik.
A MediFat-ről
MediFat elektromos zsírbontó rendszer
Az orvosi elektrolipolízis a műtét nélküli alakformálás egyik leghatékonyabb módozata. Ismerje meg a módszer tudományos hátterét és eredményeit! Kattintson ide!
MediFat tudásközpont
Hasznos cikkek, esettanulmányok, és módszertani beszámolók a MediFat Elektrolipolízis hatékonyságáról.