Okozhat a szomjúság éhséget? Küldés levélben Nyomtatás
Miért kell sok folyadékot inni, ha fogyni szeretne?
„Fogyókúra alatt sokat kell inni!” Ezt az állítást szinte mindenki ismeri.
De tényleg sokat kell inni fogyókúra alatt? Csak akkor kell figyelni a folyadékbevitelt, ha fogyni szeretnénk? Okozhat-e a szomjúság éhséget?
Felméréseink szerint az emberek nagyobb része jóval kevesebb folyadékot fogyaszt naponta, mint amennyi a szervezete optimális működéséhez szükséges lenne. Sokan még a napi 1 liter folyadékbevitelt sem érik el, és önszántukból „sivatagi körülmények” közé kényszerítik szervezetüket.
A napi szinten kevés folyadék fogyasztása egy hosszan tartó vízhiányos állapotot tart fenn a szervezetben. A hosszan tartó vízhiány akár önmagában is elhízást okozhat, és ebből adódóan az egészséges fogyást is képes megakadályozni.
Tapasztalatom szerint a normális mértékű folyadékfogyasztás akár önmagában is elindítja a fogyási folyamatot, és már néhány napon belül látványosan javuló közérzet okoz.
Judit is a víz segítségével fogyott:
„Az utóbbi években igyekeztem egészségesen étkezni, ennek ellenére mégis túlsúlyos voltam. A MediFat kúra elején egy kérdőívet kellett kitölteni evési, ivási szokásaimról, és ekkor derült ki, hogy nagyon kevés folyadékot fogyasztok. A doktornő testsúlyom alapján kiszámolta, mennyi folyadékot kell fogyasztanom. Az elején tudatosan kellett odafigyelnem, hogy eleget igyak, néhány nap múlva viszont már megéreztem, ha szomjas voltam. Nekem 3 nap múlva elindult a súlyom lefelé, sőt még az évek óta meglevő székrekedésem is megszűnt. Számomra a folyadék rendezése volt a hiányzó láncszem, ami a fogyásom és közém állt. Néhány héttel később többet megjegyezték, milyen szép a bőröm, pedig nem is voltam kozmetikusnál. Szerintem ezt a változást is a vízivásnak köszönhetem.”
Hogy lehetséges az, hogy a vízivás ilyen gyorsan ilyen látványos változást okoz?
A testünk 40-70%-a víz az életkorunktól függően, tehát a víz szervezetünk egyik legfontosabb alkotóeleme. A víz sokféle van hatással a szervezet működésére, a normális szint alatti folyadékbevitel több szinten rontja a sejtműködés hatásosságát. A víz az anyagcsere folyamatokban kiemelkedő fontosságú, pl. a zsírbontás folyamatában is szerepet kap. Szomjazás miatt a szervezetünk vízterei besűrűsödnek, míg normál folyadékfogyasztás mellett a hígabb közegben a testenzimek és a fehérjék is hatásosabban működnek.
Éhség helyett szomjúság
Az agy egyik fontos része, a hipotalamusz felel többek között az anyagcsere folyamatok központi szabályozásáért, itt az éhségközpont és a szomjúságközpont egymás mellett helyezkedik el. Emiatt a szomjúság és az éhségérzet gyakran együtt jelentkezik, és mivel az szomjúságérzetet legtöbbször csak később azonosítjuk be (amikor már gyötör minket a szomjúság), sokszor akkor is eszünk, amikor valójában innunk kellene. Ezt a folyamatot segíti az is, hogy a rohanó életforma és az idősödés miatt egyre kevésbé vesszük észre a szervezet „kiszáradási vészjelzéseit”, amelyek normálisan szomjúságérzés formájában jelentkeznek.
Jól tesszük tehát, ha éhségérzés esetén is először legalább 1 nagy pohár (legalább 3 dl) tiszta vizet iszunk meg, mert valószínűbb, hogy nem éhesek, hanem szomjasak vagyunk. Ez azzal az előnnyel is jár, hogy nem viszünk be olyan extra kalóriákat a szervezetünkbe, amire aktuálisan nincs is szükségünk, és ez máris a fogyás megindulását eredményezi.
Még nagyobb gondot jelent, hogy sokszor nem azt isszuk, amire a szervezetünknek szüksége van. Ha nagyon lecsupaszítjuk a dolgokat, igazából a testünknek tiszta vízre van szüksége.
Mi történik, ha koffeines italokat (pl. kávé, tea, bizonyos üdítők) vagy alkoholt fogyasztunk?
Ezek az italok a szervezet vízhiányához vezetnek többek között a nagyon érzékeny agysejtekben is, miközben ezek az anyagok a központi idegrendszert serkentik. Így a szervezet túlzottan kiüríti az ATP (energia) raktárait és a hidroelektromos energiákat s lemeríti. Később a szívizomzat is alulenergetizálttá válik,sőt a látás, az emlékezési és tanulási folyamatok is romlanak.
Jobban járunk-e, ha light üdítőket iszunk a hagyományos, cukros üdítők helyett?
A válasz egyértelműen NEM!
Ha cukros üdítőt iszunk, a koffein által lemerített ATP tartalékokat a cukorral valamelyest visszapótoljuk, bár még így is nagy energiaveszteséggel kell számolnunk.
Mi történik, ha diétás üdítőt iszunk? A koffein az egyik energiatároló molekulát bontja le , a diétás üdítőkben gyakran használt mesterséges édesítőszer, az aszpartát ugyanezt teszi a másik energiatároló molekulával. A lebomlási végtermékek jelentős éhségérzetet okoznak. Még durvább, hogy a diétás üdítők lényegében becsapják a testünket, mert az édes íz nagyon erős reflextevékenységet vált ki az agyban, hiszen a nyelvünkön jelentkező édes íz általában szénhidrátból származó energia érkezését jelzi a szervezetünknek. Csakhogy ez az üzenet hamis, mert valójában csak az édes íz érkezik a cukor nélkül! Egy ilyen „mű-löket” után az éhségérzet még a light üdítő megivása után 90 perccel sem csillapodik, az inzulin termelődés felesleges beindítása miatt pedig hosszú távon akár inzulin rezisztencia alakulhat ki. És mivel a máj a hamis jelzésre leállította a zsírbontást, és újra a zsírraktározás üzemmódba kapcsolt, mindenki kitalálhatja saját maga, hogy a light üdítők fogyasztásától mikor fog lefogyni…
Tehát a jó minőségű, tiszta, szénsavmentes ivóvíz szolgálja leginkább az Ön egészségét és a karcsúságát.
Nem kell sok folyadékot fogyasztania, ha fogyni akar, hanem pont elegendő, normális mennyiségű folyadékot igyon! Sőt ne csak akkor igya meg az Ön számára megfelelő mennyiségű folyadékot, ha fogyni akar, hanem mindig, hiszen így tudja az egészségét is megőrizni!
Szeretné tudni, mennyi az annyi, mennyi az Ön normális folyadékigénye?
A MediFat Kalkulátorpark Folyadékfogyasztás kalkulátora segítségével 1 pillanat alatt megtudhatja!
Szeretné, ha nyárra Ön alakja is karcsúbb lenne? Ha igen, már nem sokáig halogathatja a kezdést!
Tetszett a cikk? Ha igen, jól esne egy Like!
Vannak olyan ismerősei, akiknek hasznos lenne a cikkben olvasható információ? Egy Megosztás, és sokat segíthet nekik.
A MediFat-ről
MediFat elektromos zsírbontó rendszer
Az orvosi elektrolipolízis a műtét nélküli alakformálás egyik leghatékonyabb módozata. Ismerje meg a módszer tudományos hátterét és eredményeit! Kattintson ide!
MediFat tudásközpont
Hasznos cikkek, esettanulmányok, és módszertani beszámolók a MediFat Elektrolipolízis hatékonyságáról.