Segítség, megállt a fogyásom! Küldés levélben Nyomtatás
Hogy lépjen túl az egyik legnagyobb fogyókúra buktatón?
A legtöbb ember fogyókúrája megkezdése után 1-2 hónapon belül feladja a próbálkozást. Több oka van annak, hogy sokan és rendszeresen belebuknak a fogyókúrába.
A fogyókúra feladásának okai között dobogós helyezett a fogyás megállása.
Képzelje el a helyzetet: leadna néhány kilót, ezért fogyókúrázni kezdett.
A napi mérlegelés tanúsítja, hogy most tényleg beindult a fogyás. Ön boldog, bizakodó, egyre jobban érzi magát a bőrében, és hiszi, hogy most végre sikerül.
Egy nap a reggeli mérésnél azonban nem hisz a szemének: megállt a kilók csökkenése. Sebaj, gondolja, legfeljebb még jobban odafigyel az étkezésre, vagy felemeli az edzésadagját. Az elhatározást tett követi, mégsem megy lejjebb a súlya. És ez így megy napokig vagy akár több hétig.
Minél tovább stagnál a súlya, annál nagyobb esély van arra, hogy feladja fogyókúráját. Hiszen a kétség már belopózott a fejébe, hogy muszáj-e sanyargatnia magát, ha úgyse fogy. A motivációja kezd elolvadni, már nem figyel olyan szigorúan az étkezésre és az edzés helyett is valami fontosabb feladatokat kell elvégeznie. Ebben a pillanatban le is mondott a fogyásról, és rövid időn belül vissza is szedi a leadott kilókat, vagy még többet.
Ez az állapot addig tart, amíg valami újdonság ismét lázba nem hozza, vagy akár egy betegség, párkapcsolati probléma, vagy egy beszólás újra ki nem lendíti nyugalmi helyzetéből.
A testsúly változásának szakaszai
A testsúly változása minden esetben rövidebb – hosszabb szakaszokban, tehát lépcsőzetesen megy végbe, legyen szó akár fogyásról, akár hízásról. (Érdekes módon az, hogy a hízás is lépcsőzetes folyamat, sokkal kevesebb embert zavar, mint az, hogy a fogyás is lépcsőzetes, tehát nem olyan, mint a szánkózás, amikor egyenletesen és boldogan lecsúszunk a lejtőn.)
Fogyás esetén, ha sikerül energiahiányt kialakítani a szervezetében (nagyobb az energiafelhasználás, mint az energiabevitel), és csökkenőben van a testsúlya, akkor éppen a dinamikus, más néven súlyvesztő szakaszban van.
A dinamikus szakaszban könnyen változik a testsúly, csakhogy a szervezete egy idő után megálljt parancsol a változásnak.
Az emberi szervezet ugyanis a testsúly (és testzsír) változásait bonyolult idegrendszeri és hormonális mechanizmusokkal szabályozza, és az aktuálisan elért testsúly (testzsír) értéket a statikus, másnéven súlytartó szakaszban rögzíti, ismeri el megtartandó értéknek, így alkalmazkodik a változáshoz.
A fogyás során több súlytartó szakaszon is át kell mennie ahhoz, hogy stabilizálhassa az elért testsúlyát. Ráadásul a szervezetnek még a testsúlynál is fontosabb a zsírmennyiség ellenőrzése, ezért a statikus fázisban fő cél a testösszetétel új szintre történő beállítása.
Rengeteg tényezőtől függ, hogy mennyi ideig tart a dinamikus, súlyvesztő szakasz, és meddig stagnál a testsúly a statikus, súlytartó szakaszban, pl. az egyéni adottságoktól (pl. életkor, nem), a fogyókúra előtti és alatti életmódtól, hormonális állapottól.
A súlytartó szakaszban ráadásul a fogyással, méretváltozással összefüggő pszichés változásokat is meg kell szilárdítani, mert a pszichés állapot is bojkottálhatja a fogyást.
Hogy lépjen túl a súlytartó szakaszok okozta türelmetlenségen?
- Először is fogadja el, hogy az emberi szervezet így működik, attól függetlenül, hogy ez Önnek tetszik, vagy nem.
- Ha belátta, hogy a dinamikus és statikus szakaszok váltakozása valójában az Ön javát szolgálja, máris könnyebb dolga van. Innentől kezdve ugyanis minden súlytartó szakaszt üdvözölhet örömmel, hiszen az addig elért testsúlyának, testösszetételének beállítása, rögzítése történik éppen.
- Folytassa tehát elkötelezetten a fogyókúráját, hiszen tudja a szabályt: minden súlytartó szakaszt előbb-utóbb súlyvesztő szakasz követ, csak türelmesnek kell lennie!
- Előfordulhat azonban, hogy a súlytartó szakasz hosszabb néhány napnál.
- Lehet, hogy az Ön adottságai alapján az átlagosnál hosszabb súlytartó szakaszokon kell túljutnia az eredmény eléréséhez, és akkor a türelem újabb súlyvesztést terem.
De az is lehet, hogy a stagnáló testsúly más problémát jelez.
(A következő hírlevélben ezeknek a problémáknak a feltárásáról és megoldásáról olvashat.)
© MediFat, 2013.
A MediFat-ről
MediFat elektromos zsírbontó rendszer
Az orvosi elektrolipolízis a műtét nélküli alakformálás egyik leghatékonyabb módozata. Ismerje meg a módszer tudományos hátterét és eredményeit! Kattintson ide!
MediFat tudásközpont
Hasznos cikkek, esettanulmányok, és módszertani beszámolók a MediFat Elektrolipolízis hatékonyságáról.